דף הבית >> מאמרים על מסחר במט"ח >> טקטיקות למסחר במט"ח >> חלק ג' - תבנית היפוך - Inside Bars
אני ממליץ לקרוא את חלקים א' ו-ב' של סדרת המאמרים בנושא IB לפני שקוראים את המאמר הנוכחי.

במאמר הקודם דנו ב-IB בהופעתו הנפוצה ביותר כתבנית המשך. מאמר זה ידון בתבנית הפחות שכיחה - תבנית ההיפוך, על סוגיה השונים.

תבנית היפוך בתחילת תנועה
תבנית זו נוצרת, כפי שמעיד שמה, בתחילת מהלך, כלומר היא מהווה הזדמנות טובה "לתפוס את הקצה".
בתבנית זו, יש שלושה שלבים: מגמה/ריצה/פריצה, עצירה והיפוך המגמה. בשלב הראשון המחיר נמצא בתנועה בכיוון מסויים עד אשר הוא נתקל ברמה קריטית (תמיכה, התנגדות, קו מגמה וכו') ונעצר. בשלב העצירה נוצר ה-IB שמהווה את נקודת הכניסה למסחר. בנקודה זו המגמה מתהפכת והמחיר נע בכיוון ההפוך לה.


תבנית היפוך במהלך תנועה
תבנית זו נוצרת לאחר שהתנועה כבר החלה ומהווה נקודת כניסה לאחר תיקון, בדר"כ, כך שלמעשה היא היפוך לתיקון אך היא עם כיוון המגמה (נשמע קצת מבלבל? הדוגמה להלן תבהיר את האמור).
בתבנית זו, יש ארבעה שלבים: מגמה/ריצה/פריצה, תיקון, עצירה והמשך המגמה. בשלב הראשון המחיר מתחיל תנועה ובדר"כ פורץ רמה קריטית. לאחר הפריצה הוא מתקן לעבר אותה רמה. בשלב הבא הוא נעצר ויוצר IB אשר מהווה נקודת כניסה. בנקודה זו התיקון מסתיים והמחיר מתהפך וממשיך בכיוון המגמה הראשונה.
למעשה ה-IB הוא היפוך של התיקון, ובשל כך הוא המשך של המגמה.
תבנית זו נפוצה בתבניות היפוך כגון 1-2-3.


קביעת נקודות כניסה ו-SL נעשית באותה דרך שהודגמה במאמר תבניות ההמשך, רק להיפך - כלומר נקודת הכניסה בתבנית ההיפוך היא נקודת ה-SL בתבנית ההמשך ונקודת ה-SL בתבנית ההיפוך היא נקודת הכניסה בתבנית ההמשך. קביעת ה-TP נעשית באותה טכניקה שבמאמר תבניות ההמשך.

אני רוצה שתביטו שוב בגרף הראשון במאמר זה. באותה מידה שה-IB נפרץ כלפי מטה והשלים למעשה תבנית היפוך, הוא יכול היה להיפרץ כלפי מעלה ולהשלים תבנית המשך.
נשאלת השאלה: איך ניתן לזהות אם ה-IB שלפנינו מהווה תבנית המשך או היפוך?
התשובה לכך מורכבת. בדר"כ עלינו לזהות את כיוון המגמה הפוטנציאלי ולהתכונן לתנועה באותו כיוון. אם תביטו בשמאלו של הגרף, תבחינו ב-1-2-3 שנוצר בנקודה הגבוהה של היום הקודם, רמז לתנועה כלפי מטה. נוסיף לכך את מגמת הירידה שהחלה להתפתח במהלך הלילה ונבין שהכיוון של אותו היום הוא למטה ולכן ה-IB שנוצר בנקודה הגבוהה של היום הקודם הוא עם פוטנציאל להיפוך.
במקרים אחרים, IB שנוצר במהלך ריצה לעולם אתייחס אליו כתבנית המשך, אלא אם יהיו רמזים להיפוך (כגון Hammer שקדם לו, היווצרות על קו מגמה וכו').
דרך נוספת לפתור את הדילמה היא פשוט להכין שתי הוראות: אחת להמשך ואחת להיפוך וכאשר אחת מופעלת, לבטל את השניה. ברוב המקרים רק אחת תופעל ואז פשוט נבטל את השניה, אולם צריך לקחת בחשבון שיהיו מקרים בהם אחת תופעל, ואז המחיר ינוע במהירות לעבר ה-SL (או במילים אחרות, דווקא ההוראה השניה היתה הנכונה).
בסופו של דבר, קריאת ה-Price Action והבנה של "מה המחיר עושה" היא בלתי נמנעת ותסייע בהבנה האם פני השוק להמשך או להיפוך.


Go Back  Print  Send Page
רובוט נשר מסחר במט"ח

חזור למעלה            |            הוספה למועדפים            |           מפת האתר           |         יצירת קשר
 

           
תנאי שימוש
   © כל הזכויות שמורות לקבוצת יוזמה.