דף הבית >> מאמרים על מסחר במט"ח >> טקטיקות למסחר במט"ח >> מדריך - BO/PB
BO/PB (ראשי תיבות של Break Out/Pull Back - פריצה/תיקון) הוא התנהגות טבעית של השוק באזורים של רמות קריטיות כגון תמיכה, התנגדות, קווי מגמה וכו'. כאשר רמה קריטית נפרצת, היא כמעט תמיד תלוּוה בניסיון היפוך של השוק. זהו שלב בו הקונים והמוכרים נאבקים ביניהם, וניצחון האחד על האחר הוא שייקבע האם גורל השוק הוא המשך בכיוון הפריצה או היפוך המגמה.
כסוחרים, מאבק זה מסוכן עבורנו. אין לנו שום דרך לדעת מי ינצח בו ולכן אם ננקוט עמדה (לונג או שורט) למעשה אנו מהמרים על כיוון השוק. מכיוון שלא בהימורים עסקינן, אנו נשארים בחוץ בזמן שה"גדולים" נלחמים את מלחמתם וממתינים לראות מי המנצח כדי שנוכל להצטרף לשורותיו.

שיטת העבודה בטכניקה זו מחולקת ל-4 שלבים:
א. זיהוי רמות קריטיות
בשלב זה אנו מאתרים היכן יש רמת תמיכה/התנגדות, קו מגמה, גבוה/נמוך של היום הקודם. אם יש לנו פוזיציה פתוחה, אולי זהו מקום טוב לסגור אותה או חלק ממנה, אולי נקדם את ה-SL. אם אנו בחוץ, זה הזמן להישאר בחוץ ולהמתין בסבלנות.
ב. פריצה (Break Out - BO)
בשלב זה המחיר מגיע לרמה הקריטית ופורץ אותה. לעיתים הוא נסגר בחוץ ולעיתים לא. לעיתים הפריצה היא ע"י בר אחד ולעיתים יותר. אני אוהב לראות סגירה בחוץ אך אין זה מחייב. בשלב זה אנו עדיין מחכים בחוץ! כאמור, בנקודה זו מתפתח מאבק בין קונים למוכרים ואין לנו דרך לדעת האם זוהי פריצת אמת והמגמה תמשיך או שזוהי פריצת שווא והמגמה תתהפך.
ג. תיקון/חזרה (Pull Back - PB)
בשלב זה המאבק נראה בבירור. נוצר בר הפוך לכיוון הפריצה, או יותר מבר אחד, לפעמים נראה תנועה לא סדירה של המחיר. התיקון יכול להתהוות משני צידי הרמה הקריטית, יכול להימשך 15 דקות או יותר. בסיום שלב זה אנו נכנסים לפעולה. כעת אנו יכולים להכין הוראות סטופ (לימיט) לכניסה (קביעת נקודות הכניסה, SL ו-TP חורגת ממאמר זה. Inside Bars הם דוגמא מצויינת לתיקון כזה ולקביעת נקודות כניסה, SL ו-TP).
ד. המשך מגמה
כעת המחיר ממשיך להתקדם בכיוון הפריצה. ההוראה שלנו מופעלת וכל שנותר לנו הוא לנהל את הטרייד. כמובן שאם הפריצה היא פריצת שווא, ההוראה לא תופעל, אנו נישאר בחוץ ונצפה ב-SL של אלה שקפצו פנימה, מופעלים.

להלן דוגמא לתסריט BO/PB על רמת תמיכה:

ותסריט BO/PB על קו מגמה (שימו לב לפריצה הארוכה - 3/4 שעה ולמשך התיקון - כשעה וחצי):

לסיכום, BO/PB הוא תסריט שמתרחש באזורים קריטיים. בסיומו של התסריט נקבע כיוון השוק. יישום טכניקת ה-BO/PB מסייע בכניסה בכיוון הנכון של השוק ומונע כניסה לטריידים מפסידים בעת פריצות שווא.

 

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

נכתב ע"י צחי שובל

סוחר ומרצה בקורסים מתקדמים של קבוצת יוזמה

 

 


Go Back  Print  Send Page
רובוט נשר מסחר במט"ח

חזור למעלה            |            הוספה למועדפים            |           מפת האתר           |         יצירת קשר
 

           
תנאי שימוש
   © כל הזכויות שמורות לקבוצת יוזמה.