דף הבית >> מאמרים על מסחר במט"ח >> ניהול סיכונים במט"ח >> מינוף - דרייפוס של עולם המסחר במט"ח
מינוף במט"ח- דריפוס של מסחר במט"ח

לפני כשבוע, במהלך פגישה עם קולגה במשרדי, צדה את עינו מערכת הגרפים שרצה על המחשב שלי. לשאלתו עניתי כי זוהי פלטפורמה למסחר במט"ח והגרפים שהוא רואה הם של הפאונד מול הדולר. תגובתו המיידית למשמע מילים אלו היתה: "אה, מינופים. זה מסוכן, לא?".
הוא לא יודע מה זה פיפס, הוא לא יודע מה זה Spread, הוא כן יודע ש"מסחר בפורקס" = "מינוף" ולכן מסוכן.

למינוף יצא שם רע, שלא בצדק, הנובע מחוסר ידע והבנה. לא פעם אני נתקל בסוחרים מתחילים המאשימים את המינוף הגבוה בכך שהפסידו כסף רב, במקום להאשים את עצמם, כמובן. אפילו אנשים בעלי נגיעה לשווקים, יועצי השקעות למשל, לא תמיד מבינים לעומק (או לא רוצים להבין? או אולי לא רוצים להסביר ללקוח?) ולא פעם "משחררים" הצהרה בנוסח זהה לזו שעמיתי אמר.
ניתן לומר בפשטות שמינוף הוא מעין "הלוואה" שהברוקר נותן לך לצורך המסחר. מינוף של 1:100, משמעו שעבור כל $1 שלך אתה יכול לפתוח פוזיציה בסך $100. המשמעות באחוזים היא שאם השוק זז 1% לטובתך, הרווחת 100%. מצד שני, אם השוק נע 1% נגדך...

אז איך רותמים את "סוס הפרא" הזה שנקרא מינוף לטובתנו?
הטעות הבסיסית שסוחרים מתחילים עושים היא חוסר בניהול סיכונים. לסוחר המתחיל יש נטיה להסתכל על המסחר מנקודת מבט של רווח. "אם אני אמנף את ה-$1,000 שיש לי בחשבון ביחס של 1:100, מספיקה לי תנועה אחת של 100 פיפס כדי להכפיל את החשבון". ומה יקרה אם השוק ינוע 100 פיפס נגדך?
הדרך הנכונה היא להסתכל על המסחר מנקודת מבט של הפסד. השאלה שסוחר צריך לשאול את עצמו היא "כמה אני אפסיד במידה והשוק ינוע נגדי ככה וככה". למעשה הסוחר חייב להגדיר מראש כמה אחוז מהחשבון הוא מוכן להפסיד בכל טרייד (זהו נושא שלם שנקרא ניהול הכסף - Money Management, אשר חורג ממסגרת פוסט זה). חשיבה כזו "תכריח" את אותו סוחר להתאים את גודל הפוזיציה בהתאם לרמת הסיכון שהוגדרה, לא להשתמש בכל הכסף שברשותו בטרייד אחד, וע"י כך להימנע ממחיקת חשבונו בטרם עת.

לצורך פישוט הדוגמה הבאה, אני מניח שהספרד הוא 0, אין עמלות קניה/מכירה והפוזיציות הן בצמדים מסוג xxx/USD (למשל EUR/USD):
נניח ובחשבונך $1,000. מינוף ביחס 1:100 יאפשר לך לקנות באמצעותם $100,000. בפוזיציה כזו, כל 1 פיפ שהשוק זז שווה $10. אם אתה נוהג למקם את ה-SL במרחק של 20 פיפס, למשל, הרי שבכל פעם שה-SL יופעל תפסיד $200 ($10*20 פיפס), שהם 20% מהחשבון! במילים אחרות, 5 הפסדים רצופים ימחקו לך את החשבון (אצל ברוקרים מסויימים זה יקרה אף קודם לכן בשל דרישות מינימום).

העובדה שאתה יכול לפתוח פוזיציה של $100,000 אינה אומרת שאתה חייב לפתוח פוזיציה של $100,000.

מה יקרה אם תקנה רק $10,000? עבור פתיחת פוזיציה זו יש צורך ב-$100 בלבד מתוך החשבון, לא בכולו. במקרה כזה ערך כל 1 פיפ שווה ל-$1, כך שאם אותו SL של 20 פיפס יופעל, תפסיד $20 דולר שהם 2% בלבד מהחשבון. בדרך זו יצרת לך "מרחב נשימה". כעת 5 הפסדים רצופים (מצב ריאלי לחלוטין) ימחקו בסך הכל 10% מהחשבון ולא את כולו.
בשני המקרים המינוף הוא 1:100. ההבדל הוא ב-Margin (סכום הכסף בסיכון) בו אתה משתמש לשם פתיחת הפוזיציה. במקרה הראשון השתמשת בכל ה-$1,000 ובמקרה השני ב-$100.

מסיבות אלו, אני מפריך את הטענה כאילו מינוף של 1:400 הוא מסוכן יותר ממינוף של 1:100 (אצל סוחר שקול, כמובן). זה לא משנה מה גובה המינוף שהברוקר נותן לי, פוזיציה של $10,000 היא פוזיציה של $10,000 בשני המקרים ולכן ערכו של כל 1 פיפ יהיה $1 בשני המקרים. ומכאן שגם תוצאות ה-TP וה-SL יהיו זהות בשני המקרים. ההבדל יהיה, שוב, ב-Margin: במינוף של 1:400 אני אשתמש ב-$25 בשביל לפתוח את הפוזיציה ובמינוף של 1:100 אשתמש ב-$100.

יש מקרים בהם מינוף גבוה באמת מהווה סיכון וזה קורה בעיקר במסחר המכונה Carry Trades. בסגנון מסחר זה, הסוחר פותח פוזיציות קטנות, ללא SL, ובדר"כ מוסיף לפוזיציות ככל שהשוק נע נגדו. הרווח במסחר זה נובע בעיקר מהפרשי הריבית בין המטבעות (שמוכפלת ביחס המינוף, כמובן), תוך כדי חשיפה מדורגת לשוק ברמות מחיר שונות כדי למצע את המחיר הסופי של סך הפוזיציות. חישוב לא נכון של מספר וגודל הפוזיציות יכול להביא את החשבון ל-0 מבלי שהסוחר הבחין. מסחר זה הוא מורכב ביותר ואינני סוחר בצורה זו.

לסיכום, אם נדע להסתכל על המינוף בפרספקטיבה הנכונה, נקבל בברכה כל יחס מינוף שיוצע לנו, ללא חשש מקריאות סרק של אנשים שאינם מבינים איך הדברים הללו עובדים. מה שיקבע אם נשרוד או שחשבוננו יימחק הוא ניהול הכסף והסיכונים, לא המינוף.

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

נכתב ע"י צחי שובל

סוחר ומרצה בקורסים מתקדמים של קבוצת יוזמה

בעל הבלוג PIPS 2

http://2pipsfx.blogspot.com
 

 

נ.ב.
 
לחץ כאן כדי לעבור לפרטים נוספים אודות 

 

Go Back  Print  Send Page
רובוט נשר מסחר במט"ח

חזור למעלה            |            הוספה למועדפים            |           מפת האתר           |         יצירת קשר
 

           
תנאי שימוש
   © כל הזכויות שמורות לקבוצת יוזמה.