דף הבית >> מאמרים על מסחר במט"ח >> מט"ח למתחילים >> סוגי ברוקרים למסחר
איזה סוגי ברוקרים למסחר במט"ח קיימים? ומה ההבדלים ביניהם?
במאמר הנ"ל נמפה את סוגי הברוקרים הקיימים בעולם של מסחר במט"ח, ההבדלים ביניהם, מה הרווח שלהם ומאיפה הוא מגיע. נתייחס למושגים השימושיים במערכת הפיננסית על מנת לעשות סדר לסוחר הפרטי.
  
ח"ע-חדרי עסקאות (DD-Dealing Desk): ברוקר פורקס אשר מנהל/מעביר את העסקאות של הסוחרים דרך חדר העסקאות ומציג מרווח(spread) קבוע בין מחיר קניה למכירה. ברוקרים מהסוג של חדרי עסקאות מרווחים את כספם מהמרווחים בין קניה ומכירה כתוצאה מהתכסות ומסחר נגד הלקוחות בלקיחת הצד הנגדי של העסקה.
ברוקרים מהסוג של חדרי עסקאות למעשה עובדים כעושי שוק (Market makers), כמו שזה נשמע הם למעשה יוצרים את השוק עבור הסוחרים. אם מתבצעת פעולת קניה מצד הסוחר חדר העסקאות מבצע פעולת מכירה כנגד ולהפך ולמעשה ברגע של נקיטת פעולה של הצד השני יוצרת את השוק שבו סוחרים לקוחותיהם. למעשה הסוחר לא רואה את המחירים האמיתיים שקיימים בשוק הבין בנקאי וכך מאפשר לחדר העסקאות לעשות התערבות בציטוטים וביצוע של בקשת העסקה הלקוח.
לח"ע- ללא חדר עסקאות ( Ndd- No Dealing Desk): ברוקרים שהם פועלים כלא עושי שוק, מעבירים את פקודות של הסוחרים לשוק הבין בנקאי ללא התערבות בעסקאות וכך יוצרים מסחר ללא ציטוטים חדשים (Re Quote) דבר שלמעשה יוצר סביבה ניטראלית ושקופה אשר מאפשרת לסחור למשל בזמן חדשות ללא התערבות או הפרעה. סוג הברוקרים מהסוג הנ"ל מרוויחים את כספם או מעמלות ממסחר על כל פעולה או שמוסיפים עמלה נוספת למרווח (הפרש בין שער קנייה ומכירה) שמתקבל מהשוק הבין בנקאי, בדרך כלל בין 0.5-1 פיפס. לרוב הברוקרים הללו פעילים כ-ECN+STP או STP בלבד.
STP- Straight Through Processing- כמו שזה נשמע הכוונה היא מעבר של העסקאות ישירות לספקי הנזילות בין אם זה: בנקים- אשר פעילים בשוק הבין בנקאי, קרנות גידור, ברוקרים או ספקי ציטוטים אחרים. לרוב מחוברים ברוקרים STP לספק אחד של נזילות או יותר. ככל שיש לברוקר יותר ספקי נזילות להעברת העסקאות כך ביצוע ביקשתיו של הלקוח תהיה יותר טובה. למשל לקוח המבצע עסקה של 5 מיליון דולר לא בטוח שהברוקר יוכל להעביר אותה כל לא תהיה נזילות ולכן חשובה העובדה של חיבור הברוקר למספר רב של גופים שמספקים נזילות. המרווח(Spread) של הברוקר יכול להיות קבוע או משתנה תלוי אם בחר להשתמש בטכנולוגיית קבלת ציטוטים מתבצע ע"י מערכות BDO (Best bid offer) למעשה קבלת התנאים הכי טובים לסוחר, הכוונה היא לקבלת הפרשים בין מחיר הקניה למכירה הצרים ביותר עבור הסוחר. עקב כך נראה את המרווח משתנה ובעל חמש ספרות אחרי הנקודה לקבלת נתונים על עשיריות הפיפס.
ECN- Electronic Communications Network- ברוקרים שמחוברים לרשת ביצוע הפעולות בשוק הבין בנקאי.למעשה זה סוג של רשת אינטרנט פנימית של המערכת הבין בנקאית שבה מאפשר ברוקר ה-ECN להתחבר. כל משתתפי המסחר אם זה בנקים, קרנות גידור ומשתתפים אחרים (סוחרים) רואים את הביקוש והיצע הקיימים של כל הוראה (כמו בשוק המניות) וכך נוצר מצב שהם סוחרים אחד נגד השני. העסקאות עוברות ללא התערבות של יד אנוש. ברוקרים מהסוג הנ"ל לוקחים את העמלה הקבועה על העסקאות. לרוב ברוקר ECN יציג את כמות הנזילות על רמת מחיר מצד הביקוש ומצד ההיצע וכך יכולים הסוחרים לראות איפה ואיזה ביקש/היצע יש ובהתאם לזה לבצע את העסקאות שלהם. האינטרס של הברוקר הוא שלקוחותיו יהיו רווחיים כי כך הוא ימשיך להתפרנס מהעמלות. המרווח (Spread) יהיה תמיד משתנה .
לסיכום, ברוקרים ECN הם הסוג הטהור בין הברוקרים כי הם לא  מרוויחים על המרווח אלה מעמלה על מחזור מסחר. בורקים ECN מעוניין שלקוחותיו יהיו רווחים כי כך ימשיך להרוויח את העמלה שלו מפעולותיהם.
ברוקר STP מרוויח מהוספה (Markup) למרווח של הבנקים את הפיפס שלהם למרות שאין להם חדר עסקאות והתערבות בעסקאות. הם מעבירים את העסקאות של הסוחרים לספקי הנזילות תוך כדי העמדה רשות הסוחר שירותי מסחר למיניהם, העברה מהירה של הפקודה וסביבת מסחר אנונימית (אף אחד לא רואה את העסקאות של הסוחר). ברוקר STP גם הוא מעוניין שלקוחותיו יהיו רווחיים כי אחרת לא יוכל להרוויח את הפיפס שלו.
ברוקר עושה שוק מרוויח מהתכסות מול עסקאות של לקוחותיו ורווח על הספרד, חשוב לציין שסוחר שיהיה רווחי מאוד יעציב את הברוקר שלו. אם זה ברוקר ותיק וחזק מבחינה כלכלית כנראה יטפל בזה בצורה מקצועית ויספוג את "הפסדו" אבל ברוקר קטן יצטרך לבקש מהסוחר לעזוב. יכולת שליטה על הלקוחות, זיהוי ואפיון שלהם מאפשר לברוקר שיש לו חדר עסקאות לחלק את הלקוחות שלו לקבוצה של לקוחות מפסידים ומרווחים.חלוקה כזאת נותנת לברוקר אפשרות להשאיר את עסקאותיהם של לקוחותיו בתוך החברה ולא להתכסות עליהם ולקוחות מרוויחים להתכסות עליהם . חשוב לציין שהברוקרים הנ"ל מעמידים כלים של לימוד לסוחרים וברגע שהעסקה בתוך המערכת הכול תלוי בסוחר איזה כיוון הוא יבחר והתזמון שלו.
הדבר החשוב ביותר לסוחר בבחירת הברוקר זה שקיפות ואמינות שלו.
בהצלחה במסחר ובחירת הברוקר.

נ.ב.

כנס לראות את הברוקירים
המומלצים למסחר>>
 
 

Go Back  Print  Send Page
רובוט נשר מסחר במט"ח

חזור למעלה            |            הוספה למועדפים            |           מפת האתר           |         יצירת קשר
 

           
תנאי שימוש
   © כל הזכויות שמורות לקבוצת יוזמה.