דף הבית >> מאמרים על מסחר במט"ח >> מט"ח למתחילים >> הגדרת שוק המט"ח
מה זה מסחר בפורקס?
 
הגדרת המושג שוק
שוק מוגדר כמקום בו מתבצעות קניות ומכירות של סחורות מכל סוג שהוא. הפעולה של קניה ומכירה משותפת לשוק הכרמל בת"א, לבורסת הסחורות בשיקגו, למכירה פומבית בלונדון, לבורסה לניירות ערך בתל אביב ולחדר עסקות מט"ח. המקומות הללו נבדלים זה מזה באופי ובסוג מרכולתם, במידת הצבעוניות וברעש שלהם, אך בכולם קונים ומוכרים ועיקרון זהה לחלוטין.
 
קצת היסטוריה
שוק המט"ח הינו אחד השווקים הראשונים מבין כל שווקי הכספים על סוגיהם השונים,כיום הינו השוק הגדול שבינהם, תחילתו מיוחסת לימי קדם. במשך שנים רבות היה שוק המט"ח נחלתם העיקרית של הבנקים אך התפתחותו והתרחבותו לכדי אחד השווקים הגדולים ביותר, משכה אליו משתתפים נוספים כמו, קרנות השקעה, חברות ברוקרים, מוסדות ואנשים פרטיים.
  
קצת על מטבעות
בשוק מטבע החוץ נסחרים יותר ממאה מטבעות שונים. הדולר האמריקאי מעורב בכ-83% מכלל עסקות הספוט וב-95% מכלל עסקות ההחלף. המטבעות הסחירים ביותר אחרי הדולר הם היורו, היין היפני, הלירה הבריטית והפרנק השוויצרי.
האירו הנו המטבע השני בחשיבותו בשוק במט"ח עם נתח של37%.  היין היפני 24%, הלירה שטרלינג 10%, הפרנק השוויצרי 7% והדולר האוסטרלי והקנדי 3% כל אחד. הנתון המעניין ביותר הוא המטבעות ה"אחרים" שאינם נחשבים לעיקריים. נתח העסקות הכוללות את מטבעות אלו עומד על 8% ונמצא בעלייה מתמדת. התוצאה כפי שמשתקפת מהנתונים לעיל מצביעה על הגמוניה של הדולר והאירו בעסקות המט"ח מול המטבעות השונים. מבין כל העסקאות המבוצעות מול הדולר הקנדי, 98% מהן הן מול הדולר או מול היורו. 97% מסך העסקות בדולר האוסטרלי הן מול הדולר והיורו, מול היין 97%, מול הפרנק השוויצרי 95% ומול הליש"ט 93% .
 
מאפיינים
שוק המט"ח הינו השוק הפיננסי הגדול ונזיל בעולם: נפח המסחר היומי מתקרב ל-4 טריליון דולר (4,000 מיליארד דולר), יותר מפי 50 מנפח המסחר היומי בבורסת ניו-יורק. על פי קצב הגידול הנוכחי של הפעילות בשוק המט"ח, צפויים היקפי המסחר לגדול לכדי 7 טריליון דולר עד שנת 2009. היקפי מסחר אדירים אלה, המקנים לשוק המט"ח את תואר האצולה "השוק הגדול בעולם", מושפעים בין היתר מרציפות המסחר וכן משאר מאפייני השוק כמו נזילות והיקיפים.

בגדול מחזורי המסחר נחלקים לשתי קבוצות: עסקאות למטרות תשלומים הנדרשים לצורכי סחר-חוץ ועסקאות השקעה (ספקולציה). כ- 95% מהמחזור הכולל הנו למטרות השקעה פרטית !

הרציפות שצוינה לעיל והנזילות הבלתי מוגבלת הנן תכונות ייחודיות בעלות משמעות רבה למסחר עצמו ולכל הפעילים בשוק.
 
ניהול סיכונים
הסיבות ללקיחת חלק פעיל בשוק הן שונות ומגוונות. לבנקים יש זרם טבעי של מט"ח מלקוחותיהם, שרוכשים ומוכרים מט"ח בהתאם לצורכיהם הפרטיים. הבנקים חייבים לנהל את הפקדות המטבעות השונים בהתאם לעסקות השונות של לקוחותיהם. לגדר או לא לגדר את החשיפה לתנודות בשערי המט"ח שיוצרות עסקות אלה. מנהלי השקעות מכל הסוגים, פועלים כיום בכל העולם ולפיכך צריכים לקחת בחשבון גם את שוק המט"ח, בנוסף לשווקים המסורתיים יותר כגון שווקי המניות ואגרות החוב.

לדוגמא: אם קרן השקעות משקיעה באג"ח אמריקאיות, עליה להחליט אם להשקיע בדולרים אמריקאים באותה מידה. שוב עולה השאלה, האם לגדר את החשיפה או לא ?! עוד רמת סיכון שיש לנהל. בניגוד לכך ובשל העובדה שמטבעות נחשבים לנכס, על מנהלי הקרנותלהחליט מה לעשות עם החשיפה שלהם במט"ח, האם החשיפה רצויה או לא למטרות ספקולטיביות ?! לדוגמא: אפשר לקנות קרן אינדקס של מדד הניקיי ביפן ובמקביל למכור יין יפני.להיות לונג על הניקיי ושורט על היין.

 
חברות ומוסדות מכל הסוגים, שיש להן לקוחות או ספקים מחו"ל, חייבות להחליט אם הן מעוניינות לגדר את החשיפה שנוצרת להן במט"ח. ליצואנים קייםהסיכון של התחזקות ערך המטבע המקומי שלהם וליבואנים יש סיכון של החלשות ערך המטבע המקומי שלהם. כתוצאה מכל המוזכר לעיל, בשנת 2000, רק 75% מכלל הפעילות במט"ח הייתהפעילות בין-בנקאית, לעומת 79% בשנת 1992 .

לסיכום מסחר במט"ח הוא שוק הצעיר ביותר והמשוכלל ביותר לסוחר הפרטי.

בוא ללמוד קורס מסחר בפורקס למתחילים לעמוק ולהפוך את המסחר במט"ח למקצוע בעזרת קורס אימון אישי במט"ח. 
 

Go Back  Print  Send Page
רובוט נשר מסחר במט"ח

חזור למעלה            |            הוספה למועדפים            |           מפת האתר           |         יצירת קשר
 

           
תנאי שימוש
   © כל הזכויות שמורות לקבוצת יוזמה.