דף הבית >> מאמרים על מסחר במט"ח >> טקטיקות למסחר במט"ח >> חלק א' - מבוא - Inside Bars
למרות השכיחות הגבוהה של הופעת Inside Bars והיעילות והדיוק הגבוהים שלהם בזיהוי מגמה, היפוך, נקודות כניסה ו-SL, נדיר מאוד למצוא התייחסות כלשהי אליהם בין אם ברשת ובין אם בספרות, דבר שבעיני הוא מפתיע ביותר בגלל התכונות המפורטות לעיל. אם אתם עוקבים אחרי הטריידים שאני מפרסם, ודאי שמתם לב למשקל הרב שאני מעניק להם בקבלת ההחלטות. אני מתחייב שהפנמה ותרגול של נושא זה יגרמו לכם לראות את התנהגות המחיר בצורה שונה. לפתע דברים חדשים יתגלו ויתבהרו, דברים שלא ראיתם קודם לכן: זיהוי יעיל של פריצות והיפוכים במסחר קצר טווח וארוך טווח, ובכלל, תחושה שאתם מבינים מה קורה בשוק יותר מבעבר.

Inside Bar ("בר פנימי", בתרגום חופשי או IB בקיצור) הוא סוג של תבנית המשך והיפוך נפוצה ביותר שמופיעה בכל Time Frame קיים. IB הוא למעשה קונסולידציה של המחיר ומעיד על חוסר החלטה רגעי של השוק לגבי כיוון המגמה. ברוב המקרים, פריצה של ה-IB לכל כיוון שהוא יגדיר את כיוון המגמה, כאשר ל-IB יש נטייה להיות תבנית המשך יותר מאשר תבנית היפוך, כלומר המגמה הקודמת תימשך לאחר פריצת ה-IB.
אחד מיתרונותיו החשובים הוא שבעזרת ה-IB ניתן להגדיר נקודות פתיחת פוזיציה ו-SL מדויקות ומכניות לחלוטין, חפות מכל שיקול דעת או תחושות (תאוות בצע ופחד).

זיהוי ה-IB הוא פשוט: בר (או נר) שמוכל כולו בתוך בר אחר כאשר הבר המכיל צריך להיות בר שורי או דובי (כלומר עם כיוון למעלה או למטה ולא Doji או Hammer למשל), והבר המוכל (ה-IB) קרוב לאחד הקצוות של הבר המכיל. ראו דוגמאות בגרף:


על מנת ש-IB יהיה בר תוקף ובעל סיכויי הצלחה גבוהים, עליו להיווצר במקום הנכון - קווי תמיכה והתנגדות, קו מגמה וכו' - ובזמן הנכון - בזמני מסחר ערים במיוחד כגון השעתיים הראשונות של המסחר בלונדון או פתיחת המסחר בניו יורק. יוצא מן הכלל הוא IB שנוצר תוך כדי ריצה מהירה של המחיר, ואז אין חשיבות לזמן או למקום מכיוון שבמקרה זה הוא מעיד על "הפסקה להסדרת הנשימה" לפני המשך הריצה.

IB בהגדרה הוא Range (דשדוש). למה, אם כן, אני נכנס מייד עם הפריצה ואינני ממתין כהרגלי לפריצה וחזרה (BO/PB) לפני שאני נכנס*?
התשובה משתנה ותלויה ב-Time Frame בו ה-IB התרחש. ברמת העיקרון אני בהחלט מעדיף להמתין לתסריט BO/PB אך ב-Time Frames מסויימים התסריט עלול להיות מהיר מידי או אפילו כמעט בלתי נראה. אני אסביר: אם זיהינו IB בגרף יומי, אנו יכולים לעלות לרזולוציה גבוהה יותר של שעות או 15 דקות ושם לזהות BO/PB לפני הכניסה. כך אני נוהג במקרים אלו. מנגד, אם זיהינו IB בגרף של שעה או 15 דקות, עלינו להביט בגרפים של 5 דקות, דקה ואפילו שניות כדי לזהות תנועה כזו. זה מהיר מידי, לא תמיד בר זיהוי ואינו מצדיק את ההתעסקות הנוספת. המרווח שאני לוקח לכניסה משני צידי ה-IB מגן עלי מפני פריצות שווא בגרפים הנמוכים יותר.

לסיכום, IB הוא תבנית המשך או היפוך המתרחשת פעמים רבות במהלך המסחר. זיהוי נכון של התבנית מסייע רבות להבנת תנועת המחיר ולזיהוי כניסה ו-SL נכונים. פתיחת פוזיציה לפי IB מתבצעת עם פריצת ה-IB ב-Time Frames נמוכים או ע"י תסריט BO/PB ב-Time Frames גבוהים (גרפים יומיים, לדוגמה).
יישום הטכניקה יוסבר ויודגם בפוסטים הבאים.

תרגיל קטן לסיום: הביטו ב-GBP/USD ב-Time Frames שונים. האם אתם מצליחים לזהות IBs? האם אתם מזהים כאלו ברמות תמיכה והתנגדות (למשל של הסשן באסיה, או של היום הקודם)? האם אתם מזהים IBs בעת ריצה?*למי שאינו מכיר את טכניקת ה-Break Out/Pull Back) BO/PB): בקצרה, אם מחיר מדשדש ב-Range כלשהו, אינני נוהג להיכנס עם פריצת ה-Range אלא להמתין לפריצה, חזרה לאזור ה-Range ואז להיכנס עם כיוון הפריצה. טכניקה זו מסננת פריצות שווא ומגדילה את הסיכויים להיכנס בכיוון הנכון.

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

נכתב ע"י צחי שובל

סוחר ומרצה בקורסים מתקדמים של קבוצת יוזמה

בעל הבלוג PIPS 2

http://2pipsfx.blogspot.com


Go Back  Print  Send Page
רובוט נשר מסחר במט"ח

חזור למעלה            |            הוספה למועדפים            |           מפת האתר           |         יצירת קשר
 

           
תנאי שימוש
   © כל הזכויות שמורות לקבוצת יוזמה.