דף הבית >> מאמרים על מסחר במט"ח >> טקטיקות למסחר במט"ח >> חלק ב' - תבנית המשך - Inside Bars

אני ממליץ לקרוא את חלק א' של סדרת המאמרים בנושא IB לפני שקוראים את המאמר הנוכחי.

בשלב זה אנחנו יודעים שקיימים שני סוגים של IBs: המשך והיפוך. מאמר זה ידון ב-IB כתבנית המשך, על סוגיה השונים.

תבנית המשך בעת פריצת דשדוש
תבנית זו נוצרת כאשר השוק מדשדש זמן מה ואז מתרחשת פריצה לאחד הכיוונים.
בתבנית זו, יש ארבעה שלבים: דשדוש, פריצה, חזרה והמשך התנועה. בשלב הדשדוש המחיר נע בין שתי רמות ללא כיוון ברור. כסף חדש שמוזרם לשוק פורץ את אחת הרמות ומהווה את שלב הפריצה. בשלב הבא יש ניסיון להחזיר את המחיר לאזור הדשדוש ונוצר IB שמהווה את נקודת הכניסה שלנו במסחר. בשלב האחרון המחיר ממשיך בכיוון הפריצה.

תבנית המשך במהלך ריצה (Rally)
תבנית זו נוצרת כאשר השוק נמצא בתנועה חזקה והשוק עוצר ל"מנוחה".
בתבנית זו שלושה שלבים: ריצה, אתנחתא והמשך הריצה. בשלב הראשון המחיר נמצא בתנועה חזקה לכיוון מסוים. תוך כדי הריצה, מתהווה IB (אחד או יותר) שמצביע על "מנוחה" קצרה ומהווה נקודת כניסה או נקודה לקידום ה-SL (בהנחה שאנחנו כבר בטרייד). בשלב האחרון המחיר ממשיך עם הכיוון המקורי.
בשני התסריטים לעיל המחיר ממשיך עם הכיוון המקורי שלו (שלפני ה-IB).

קביעת נקודות כניסה ו-SL:
כדי שתבנית ה-IB תושלם, על המחיר לפרוץ את הרמה הגבוהה (או הנמוכה) ביותר אליו הגיע עד להיווצרות ה-IB, לכן קביעת נקודת הכניסה תיעשה ע"י מציאת הנקודה הגבוהה ביותר (בעת תנועה למעלה) או הנמוכה ביותר (בעת תנועה למטה) אליה הגיע המחיר, והוספת מרווח מסויים (כדי למנוע "רעשים"). אני מעדיף "לעגל" את נקודת הכניסה בקפיצות של 5 פיפס. בדוגמה בגרף למטה ניתן לראות IB שנוצר בעת ריצת שורט. הנקודה הנמוכה ביותר היא 0169 ולכן כניסה אפקטיבית תהיה מתחת למחיר זה, כלומר 0168, אולם כדי למנוע "רעשים" נתתי פקודה לשורט ב-0165.
בעת פתיחת פוזיצית לונג זכרו להביא את הספרד בחשבון!
באותו אופן נמקם את ה-SL. נאתר את הנקודה הנמוכה ביותר (בעת תנועה למעלה) או הגבוהה ביותר (בעת תנועה למטה) שיצר ה-IB ונוסיף מרווח מסויים, שוב, כדי למנוע "רעשים". באותה דוגמה, הנקודה הגבוהה ביותר היא 0185 (0189 כולל ספרד) ולכן נקודת SL אפקטיבית תמוקם ב-0190 (כולל ספרד) ומעלה. שוב, אני אוהב לתת למחיר קצת מרחב לנוע ולכן מיקמתי את ה-SL ב-0195 (כולל הספרד).
בעת מיקום SL בפוזיצית שורט זכרו להביא את הספרד בחשבון!

קביעת יעד ראשון למחיר:
יש מספר דרכים לעשות זאת. דרך אחת היא ע"י Fib Extension ולהשתמש ב-1.618 כיעד למשל. הטכניקה המועדפת עלי היא למדוד את המרחק מתחילת המהלך עד לשיאו ולהוסיף מרחק זה לתחילת המהלך החדש. אם נסתכל שוב בגרף היומי למטה, תחילת המהלך היה בסביבות ה-0050 ושיאו עד להופעת ה-IB היה ב-0370, כלומר 320 פיפס. תחילת המהלך השני היה בסביבות 0260 (הנקודה הנמוכה של ה-IB), נוסיף אליו 320 פיפס שמדדנו קודם ונקבל יעד ראשון ב-0580. לאחר שהמחיר הגיע ליעד הראשון אני נוהג לסגור חלק מהפוזיציה ומכאן אני מקדם את ה-SL לפי ה-Price Action

IB הוא למעשה דשדוש (Range). הדרך בא אני סוחר דשדוש היא ע"י המתנה לתסריט BO/PB. מדוע, אם כן, אני נכנס ישר כשהמחיר פורץ את ה-IB ולא ממתין לחזרה? התשובה היא שבגרפים הנמוכים מאוד קשה לאתר Price Action כזה ולכן כניסה עם מרווח ביטחון כמו זה שהודגם למעלה מונעת את רוב פריצות השווא. בגרפים יומיים אני מעדיף להמתין לתסריט BO/PB מלא. הביטו בגרף היומי הבא:
בגרף היומי נוצר IB במהלך ריצה. ברמת העיקרון אנחנו יכולים להשתמש בכללים שלמדנו זה עתה בשביל להיכנס: לתת פקודת לונג ב-0370 למשל ולמקם את ה-SL מצידו השני של ה-IB ב-0255. כאמור, בגרפים ברזולוציה כזו אני מעדיף להמתין לתסריט BO/PB. לשם כך אני משתמש בגרף השעתי. כפי שניתן לראות, יומיים לאחר היווצרות ה-IB היומי, המחיר פרץ את רמת ההתנגדות של ה-IB, חזר והמשיך בכיוון למעלה. בתסריט כזה נקודת הכניסה תהיה מעל הנקודה הגבוהה של הפריצה, בסביבות 0410 (הקו התכלת) וה-SL מתחת לנקודה הנמוכה של החזרה, בערך 0340.
שימו לב להבדלים בין שני התסריטים. בכניסה עם הפריצה יהיה לנו SL של 115 פיפס לעומת 70 בכניסה לפי BO/PB. לעומת זאת, נקודת הכניסה לפי הפריצה תהיה 40 פיפס טובה יותר מנקודת הפריצה לפי BO/PB.
שתי האופציות אפשריות וזה עניין של העדפה אישית.

במאמר הבא נדון ב-IB כתבנית היפוך

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

נכתב ע"י צחי שובל

סוחר ומרצה בקורסים מתקדמים של קבוצת יוזמה

בעל הבלוג PIPS 2

http://2pipsfx.blogspot.com


Go Back  Print  Send Page
רובוט נשר מסחר במט"ח

חזור למעלה            |            הוספה למועדפים            |           מפת האתר           |         יצירת קשר
 

           
תנאי שימוש
   © כל הזכויות שמורות לקבוצת יוזמה.