דף הבית >> 12 שיעור חינם >> שיעור 9
 2 כלי העבודה שיקבעו עם תצליח או לא- מינוף וביטחונות.

היום אני רוצה לגעת בנושא שגורם להרבה סוחרים שלא יודעים איך להשתמש בו.

ידיעת הניהול סיכונים ושימוש נכון בכלי המינוף ומושג ביטחונות.
כן, לא סתם הדגשתי "כלי המינוף", למעשה מינוף הומצא ע"י הבנקים שרצו להפוך את המסחר במט"ח למושך יותר והיה צורך להתגבר על השינויים המינוריים שהיו בשוק המט"ח , למשל 0.3% אחוז ביום. לכן מינוף הפך את ה0.3% ל3% ו 30% כמובן בהתאם למינוף שבחרנו ולכן חשוב להבין את הכלי הנהדר הזה ולדעת להשתמש בו בצורה הנכונה.
החלק הבא מובא מתוך מאמר שכתב קולגה לשעבר צחי שובל לאחר שיחה עם חבר.
לפני כשבוע, במהלך פגישה עם קולגה במשרדי, צדה את עינו מערכת הגרפים שרצה על המחשב שלי. לשאלתו עניתי כי זוהי פלטפורמה למסחר במט"ח והגרפים שהוא רואה הם של הפאונד מול הדולר.
תגובתו המיידית למשמע מילים אלו הייתה: "אה, מינופים. זה מסוכן, לא?".
הוא לא יודע מה זה פיפס, הוא לא יודע מה זה
Spread, הוא כן יודע ש"מסחר בפורקס" = "מינוף" ולכן מסוכן.

למינוף יצא שם רע, שלא בצדק, הנובע מחוסר ידע והבנה. לא פעם אני נתקל בסוחרים מתחילים המאשימים את המינוף הגבוה בכך שהפסידו כסף רב, במקום להאשים את עצמם, כמובן.

אפילו אנשים בעלי נגיעה לשווקים, יועצי השקעות למשל, לא תמיד מבינים לעומק (או לא רוצים להבין? או אולי לא רוצים להסביר ללקוח?) ולא פעם "משחררים" הצהרה בנוסח זהה לזו שעמיתי אמר.

ניתן לומר בפשטות שמינוף הוא מעין "הלוואה" שהברוקר נותן לך לצורך המסחר. מינוף של 1:100, משמעו שעבור כל $1 שלך אתה יכול לפתוח פוזיציה בסך $100. המשמעות באחוזים היא שאם השוק זז 1% לטובתך, הרווחת 100%. מצד שני, אם השוק נע 1% נגדך...

אז איך רותמים את "סוס הפרא" הזה שנקרא מינוף לטובתנו?

הטעות הבסיסית שסוחרים מתחילים עושים היא חוסר בניהול סיכונים. לסוחר המתחיל יש נטייה להסתכל על המסחר מנקודת מבט של רווח.
"אם אני אמנף את ה-$1,000 שיש לי בחשבון ביחס של 1:100, מספיקה לי תנועה אחת של 100 פיפס כדי להכפיל את החשבון". ומה יקרה אם השוק ינוע 100 פיפס נגדך?

הדרך הנכונה היא להסתכל על המסחר מנקודת מבט של הפסד. השאלה שסוחר צריך לשאול את עצמו היא "כמה אני אפסיד במידה והשוק ינוע נגדי ככה וככה". למעשה הסוחר חייב להגדיר מראש כמה אחוז מהחשבון הוא מוכן להפסיד בכל טרייד (זהו נושא שלם שנקרא ניהול הכסף -
Money Management, אשר חורג ממסגרת פוסט זה).
 חשיבה כזו "תכריח" את אותו סוחר להתאים את גודל הפוזיציה בהתאם לרמת הסיכון שהוגדרה, לא להשתמש בכל הכסף שברשותו בטרייד אחד, וע"י כך להימנע ממחיקת חשבונו בטרם עת.

לצורך פישוט הדוגמה הבאה, אני מניח שהספרד הוא 0, אין עמלות קניה/מכירה והפוזיציות הן בצמדים מסוג
xxx/USD (למשל EUR/USD):
נניח ובחשבונך $1,000. מינוף ביחס 1:100 יאפשר לך לקנות באמצעותם $100,000. בפוזיציה כזו, כל 1 פיפס שהשוק זז שווה $10. אם אתה נוהג למקם את ה-
SL במרחק של 20 פיפס, למשל, הרי שבכל פעם שה-SL יופעל תפסיד $200 ($10*20 פיפס), שהם 20% מהחשבון!
 במילים אחרות, 5 הפסדים רצופים ימחקו לך את החשבון (אצל ברוקרים מסוימים זה יקרה אף קודם לכן בשל דרישות מינימום).

העובדה שאתה יכול לפתוח פוזיציה של $100,000 אינה אומרת שאתה חייב לפתוח פוזיציה של $100,000.

מה יקרה אם תקנה רק $10,000? עבור פתיחת פוזיציה זו יש צורך ב-$100 בלבד מתוך החשבון, לא בכולו. במקרה כזה ערך כל 1 פיפס שווה ל-$1, כך שאם אותו SL של 20 פיפס יופעל, תפסיד $20 דולר שהם 2% בלבד מהחשבון. בדרך זו יצרת לך "מרחב נשימה". כעת 5 הפסדים רצופים (מצב ריאלי לחלוטין) ימחקו בסך הכל 10% מהחשבון ולא את כולו.

בשני המקרים המינוף הוא 1:100. ההבדל הוא ב-Margin (בטחונות לעסקה ) בו אתה משתמש לשם פתיחת הפוזיציה. במקרה הראשון השתמשת בכל ה-$1,000 ובמקרה השני ב-$100.

מסיבות אלו, אני מפריך את הטענה כאילו מינוף של 1:400 הוא מסוכן יותר ממינוף של 1:100 (אצל סוחר שקול, כמובן).
 זה לא משנה מה גובה המינוף שהברוקר נותן לי, פוזיציה של $10,000 היא פוזיציה של $10,000 בשני המקרים ולכן ערכו של כל 1 פיפס יהיה $1 בשני המקרים. ומכאן שגם תוצאות ה-TP וה-SL יהיו זהות בשני המקרים.
 ההבדל יהיה, שוב, ב-Margin: במינוף של 1:400 אני אשתמש ב-$25 בשביל לפתוח את הפוזיציה ובמינוף של 1:100 אשתמש ב-$100.לסיכום השיעור, ניהול עסקה נכון ישמור על הכסף שלך וימקסם את הרווחים של עסקאות מוצלחות.
לסיכום, אם נדע להסתכל על המינוף בפרספקטיבה הנכונה, נקבל בברכה כל יחס מינוף שיוצע לנו, ללא חשש מקריאות סרק של אנשים שאינם מבינים איך הדברים הללו עובדים. מה שיקבע אם נשרוד או שחשבוננו יימחק הוא ניהול הכסף והסיכונים, לא המינוף.
דבר אחרון שחשבו להוסיף ככל שגודל החשבון יותר גדול כך אין צורך למנף הרבה כדי לראות תוצאות שאנחנו רוצים לראות זה כבר נגיעה ברמה הפסיכולוגית של הסוחר.
נ.ב.
אם אתה סוחר היום ונופל בדיוק בנקודה של המינוף אתה צריך להפוך את החישוב גודל העיסקה שלך לאוטומטי>>


על כותב השיעור:

טימושפולסקי רומה- יזם ובעלים של אתר YFX – פורטל למסחר במט"ח משנת 2006 מבית קבוצת יוזמה. האתר מספק שירותי מסחר-קורסים מסחר במט"חאיתותי מסחר במט"חתכנות ופיתוח מערכות מסחר אוטומטיות .

משרד: 074-70-40-160
 

Go Back  Print  Send Page
רובוט נשר מסחר במט"ח

חזור למעלה            |            הוספה למועדפים            |           מפת האתר           |         יצירת קשר
 

           
תנאי שימוש
   © כל הזכויות שמורות לקבוצת יוזמה.