דף הבית >> מאמרים על מסחר במט"ח >> אסטרגיות מסחר במט"ח >> כיצד ניתן להשקיע בדולר
   

כיצד ניתן  להשקיע בדולר

מאת ניר יפה

 

לאחרונה עם התחזקות הדולר רבים מתעניינים מהן הדרכים להשקיע בדולר. בכתבה זו נרחיב על הדולר ומהן החלופות השכיחות להשקיע בו בארץ.

 מהו הדולר?
כשאומרים "דולר" מתכוונים לדולר אמריקני. יש עוד מדינות בעולם שמשתמשות בדולרים כמו למשל אוסטרליה, הונג-קונג, סינגפור וקנדה.  הדולר הוא המטבע הסחיר ביותר בעולם, ובכל יום, כל היום, מתרחשות סביב השעון עסקאות של טריליוני דולרים העוברים מיד ליד. הדולר האמריקאי, הושק ב1913 ע"י הבנק המרכזי של ארה"ב (הפדרל רזרב). הוא מכונה "השטר הירוק" ו- "הדולר  הכל יכול" (The Almighty Dollar).

 
מי קונה ומי מוכר דולרים?
למעשה כולנו,הן אנשים פרטיים והן גופים וחברות .למשל חברת טבע" מייצאת תרופות לארה"ב ומקבל תמורת התרופות דולרים. כאשר היא משלמת לעובדים ולספקים שלה בארץ היא נזקקת לשקלים. היא ממירה, כלומר מוכרת דולרים וקונה שקלים.וההיצע מול הביקוש משפיע על שער הדולר/שקל.

 

הביקוש וההצעה  נגזרים גם מתנועות של שוקי ההון.למשל אם גופים אמריקנים רוצים להשקיע במניות של חברה ישראלית,(לדוגמא רכישת "ישקר") הם  חייבים להמיר את הדולרים בשקלים כדי לרכוש את המניות. כך נוצר ביקוש לשקל והיצע של דולרים, והשקל עולה מול הדולר - כלומר שער החליפין יורד. כאשר הן  רוצות לממש את ההשקעה הן מוכרות את המניות, ובשקלים שהן מקבלות הן קונות דולרים, אותם ייקחו לארה"ב. אז קורה המצב ההפוך - השקל יורד והדולר עולה.

 

למסחר הפיזי ולתנועות ההון  מתוספים היקפי מסחר עצומים של שחקנים ספקולטיביים ומכשירי מסחר ממונפים (ראו מילון מונחים באתר) כך שבסופו של דבר הביקושים לשקל והביקושים לדולר יוצרים את השערים המוכרים לנו, העומדים כיום על כ4.196  שקל עבור דולר אחד.

 

 איך אפשר להשקיע בדולר?

 

*      לקנות דולרים (מזומן).

*      פיקדון בחשבון דולרי בבנק.

*      לרכוש תעודת פיקדון דולרית.

*      להשקיע בקרן נאמנות דולריות או באג"ח דולריות.

*      לבצע עסקאות מול חדרי מסחר.

*      רכישת אופציות על שער הדולר.  

 

 

מזומן והמחאות
אחזקת מזומן מתאימה רק לסכומים קטנים עקב חשש לגניבה ו/או בלאי של כסף מזומן. כמובן שאין ריבית או מינוף ההשקעה. בנוסף מכירה וקניה היא יקרה לדוגמא  כאשר קונים דולרים בבנק (העברות והמחאות) המרווח עשוי להגיע ל-1.7 דולרים ל-100 דולרים (7 אגורות לדולר). כאשר קונים דולרים במזומן בבנק מרווח הציטוט מרקיע עד5 דולרים עבור 100 דולר (21 אגורות לדולר).  

 

 

פיקדון בחשבון דולרי בבנק  
הדרך הפשוטה  להשקעה בדולר היא ללכת לבנק ולקנות פיקדון דולרי. כיוון שהריביות על הדולר נמוכות מאוד הריבית בפיקדון כזה היא אפסית, ובמובן זה דומה להחזקת דולרים ממש.ניתן מענה לחשש מגניבה ובלאי באפיק זה ביחס למזומן.  

 

 

אג"ח דולרי
אפשרות נוספת היא להשקיע באמצעות אג"ח מט"ח, כלומר איגרות חוב המשקיעות במטבע חוץ, דולרים או אירו בדרך כלל. מכשיר בטוח להשקעה בדולר הוא אג"ח דולרי של מדינת ישראל הנקרא גלבוע. כיום יש רק איגרת אחת מסוג זה, שכן המדינה כמעט ואינה מגייסת כסף מהציבור בדולרים. הריבית שמציע המכשיר הזה כיום נמוך ואילו דירוגו גבוהה ביותר.  

 

 

תעודת פיקדון דולרי
מדובר במכשיר פיננסי הנסחר בבורסה כאיגרת חוב ומחקה את שערי המטבע באופן מלא. כיום מוצעות מספר תעודת פיקדון על הדולר: הדס, תאלי דולר, תכלית דולר, מבט דולר וקסם דולר. התעודה נסחרת לאורך כל שעות המסחר בבורסה. בתעודות פיקדון ניתן לסחור גם ביום ראשון, כאשר לא מתקיים מסחר במט"ח.התעודות  נושאות ריבית המשולמת אחת לרבעון, אך נצברת מידי יום, כך אפשר להשקיע בדולר ולקבל ריבית. התעודות נושאת ריבית משתנה המחושבת על בסיס ריבית הליבור השבועית (LIBOR W) בניכוי של 0.35% - 0.4%. 

ישנם מספר פרמטרים אליהם כדאי לשים לב כאשר בוחרים תעודה: נזילות וסחירות התעודה ומרווחי הציטוט של התעודה (המרווח בין שערי הקנייה ומכירה).קנייתן  ומכירתן כרוכה בעמלת קניית-מכירה ובדמי משמרת מהבנק או מהברוקר. החברות שמנפיקות ומספקות את עשיית השוק לתעודה לא גובות עמלה ישירה (מלבד חלק מהפער בריבית הליבור),  לרוב עמלת קנייה-מכירה של אג"ח עומדת בטווח של 0.2% עד 0.4%, ודמי משמרת - 0.1% - 0.3% ברבעון.

התעודות נסחרות בבורסה ומחירה נקוב בשקלים, קיימת אפשרות להמירן  לדולרים.תעודת הפיקדון מדורגות על ידי חברת מעלות, החברה הישראלית לדירוג. ב -דירוג AAA.

 

 מסחר במט"ח
יש אפשרות להרוויח מהשקעה במט"ח יותר מהעלייה בדולר באמצעות מסחר מט"ח  מרבית המסחר במט"ח בעולם הוא מסחר ספקולטיבי, ומסחר זה במידה רבה אחראי לשינוי בשערי המטבעות. 

במסחר הספקולנטי בא לידי ביטוי המינוף של הסוחרים, כלומר היכולת לסחור בסכומים גדולים מבלי שיהיה בידם את כל הסכום.  הסוחרים במט"ח יכולים להשקיע סכום קטן יחסית ולהרוויח סכום גדול, אבל מאידך גם להפסיד. כמובן שבכל השקעה, ובוודאי בהשקעה ספקולנטית, קיים מרכיב של סיכון. 

המאמר פורסם ע"י מנכ"ל אלפא טרייד, ניר יפה.  אלפא שמנהלת שני אתרים מקצועיים איתותי מט"ח  ו- Forex Signals.


Go Back  Print  Send Page
רובוט נשר מסחר במט"ח

חזור למעלה            |            הוספה למועדפים            |           מפת האתר           |         יצירת קשר
 

           
תנאי שימוש
   © כל הזכויות שמורות לקבוצת יוזמה.